NEUROGÉNNA DERMATITÍDA
Neurogénna dermatitída
Čo je neurogénna dermatitída?
Neurogénna dermatittída ( v ang. ALD- acral lick dermatitis ) je stereotypné správanie, ktoré vedie k sebapoškodzovaniu. Stereotypné správanie sa vyznačuje pohybmi, ktoré sa opakujú bez zmeny a ku ktorým zdá sa dochádza bez zjavného účelu. Také pohyby, či správanie ako chodenie alebo vytrvalé čistenie sú bežné typy stereotypov, ktoré vidieť u domácich zvierat alebo tiež zvierat žijúcich v zajatí. Pri neurogénnej dermatitíde dochádza k neúnavnému olizovaniu, žuvaniu alebo škriabaniu, najčastejšie na distálnych ( dolných, spodných ) častiach končatín. Opakujúce sa lízanie vytvorí oblasti vypadaných chlpov a škaredé lézie, ktorých rozmery sa môžu pohybovať vo veľkosti od niekoľkých centimetrov až pozdĺž celej končatiny. Neutíchajúce lízanie a žuvanie neumožňuje sa zraneniam liečiť a môže spôsobiť nepohodlie, bolesť a, vo vážnych prípadoch zmrzačenie končatiny.
Faktory:
Neurogénna dermatitída sa najviac vyskytuje u veľkých aktívnych plemien, ale malé psy môžu byť tiež postihnuté. Z veľkých plemien sú to hlavne tieto: Doberman, Nemecký ovčiak, Nemecká doga, Zlatý retríver, a Labradorský retríver. Neurogénna dermatitída je porucha správania s mnohými možnými príčinami. Nutkavé lízanie končatín a žuvanie znudeným, sociálne izolovaným psom, ktorí sú dlhú dobu osamote alebo psom, ktorí sú neustále trestaní zo strany majiteľa spôsobuje uvoľnenie napätia. Taktiež môže byť príčinou nutkavého olizovania úzkostlivý alebo nervózny majiteľ, ktorý mimovoľne umocňuje nervózne správanie svojho psa. Zavedenie nových zvierat alebo ľudí do domácnosti môže tiež iniciovať neurogénnu dermatitídu. Je veľmi dôležité vylúčiť ostatné možné príčiny ako bakteriálne alebo plesňové infekcie, nádory, trauma, cudzie teleso a alergie, ktoré môžu spôsobiť podobné príznaky.
Liečba a prevencia:
Bohužiaľ, neurogénna dermatitída je ťažko liečiteľná. Je k dispozícii mnoho liečebných metód, ale žiadna z nich nie je trvalo účinná. Liečba zahŕňa: obmedzujúce goliere, bandáže, kortikosteroidy, rádioterapiu a širokú škálu liekov proti obsesiám (antidepresíva). Každá z týchto procedúr sa od prípadu k prípadu mení podľa úspechu a neúspechu. Liečba môže mať krátkodobý úspech, ale po odstránení bandáže a vysadení liekov sa nutkavé správanie takmer vždy vráti.
Liečba by mala najprv začať s modifikáciou správania a potom môže byť spojená s jednou z vyššie uvedených procedúr na základe odporúčania vážho veterinára. Majiteľ sa najprv musí pokúsiť identifikovať možnú príčinu nutkavého správania, ktorá u psa vyvoláva úzkosť a pozorovať prostredie / životný štýl psa. Pes je spoločensky izolovaný s malým alebo žiadnym kontaktom s ľuďmi? Pes je ponechaný v koterci na dlhé hodiny ? Je pes sám doma 8 a viac hodín denne? Aký výcvik pes dostáva? Tu sú uvedené niektoré návrhy, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku neurogénnej dermatitídy:
Uistite sa, či váš pes dostáva dostatok telesného pohybu, a to nielen vo dvore, ale aj vychádzky na vodítku, kde môžete byť v interakcii so svojím psom.
Vezmite svojho psa na hodiny poslušnosti ( obedience ) alebo sa venujte inému psiemu športu, ako je agility alebo flyball.
Ak je váš pes doma sám 7-8 hodín zvážte návrat domov na obed, alebo si nájdite niekoho, kto vášho psa vezme von za vás. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si druhého psa alebo mačku kvôli spoločnosti.
A čo je najdôležitejšie, vybrať si plemeno psa, ktoré je vhodné pre váš životný štýl. Ak ste sedavý a vo voľnom čase uprednostňujete odpočívať, nemali by ste vlastniť veľké, aktívne plemeno. Zvážte menšie, tzv. spoločenské plemeno alebo mačku.
Všetky vyššie uvedené odporúčania zlepšia puto medzi majiteľom a jeho psom rovnako ako znížia stres a úzkosť, ktoré môžu viesť k poruchám správania, napríklad ako je neurogénna dermatitída.
( Dostupné na internete: http://www.usask.ca/wcvm/herdmed/applied-ethology/behaviourproblems/lickderm.html )